מרכז הידע - אפיקים - מכון לאבחונים פסיכולוגיים

מרכז המידע כולל מידע מתעדכן בנוגע לסוגיות אשר קשורות בתחומי האבחון. יש לכם שאלות שקשורות לאבחון ורוצים לקבל עליהן תשובה מקצועית?
פנו אלינו, ויתכן שנוסיף את המידע המבוקש במרכז המידע.

אנחנו פותחים את מרכז המידע עם שאלות ותשובות בנוגע לאבחוני מסוגלות הורית- אבחונים רחבי היקף אשר עוסק במקרים אשר בהם עולות שאלות בנוגע ליכולות של הורה לתפקד ככזה. 


שאלות ותשובות


אבחוני מסוגלות הורית

מהו אבחון מסוגלות הורית?
אבחון מסוגלות הורית הוא אבחון רחב היקף, אשר נערך במקרים בהם עולות שאלות בנוגע ליכולות של הורה לתפקד ככזה, באופן סביר ומספק, ביחס לצרכים של ילדיו. שאלות כאלו יכולות לעלות בעקבות התרשמות בנוגע לתפקוד בעייתי מצדן של רשויות הרווחה או גורמים אחרים, וגם במקרים בהם עולות טענות כאלו מקרב בני המשפחה של ההורה. לעיתים, טענות מקרב בני המשפחה בנוגע לתפקוד הורי בעייתי עולות בהקשר של סכסוך בין הורים. מכיוון שהזכות להורות היא טבעית, ועל פי רוב היא איננה מוגבלת, החלטות בנוגע להגבלות בקשר שבין הורה וילדיו מתקבלות בבית המשפט.
מהו הגורם אשר מפנה לביצוע של אבחון מסוגלות הורית?
מכיוון שהחלטות בנוגע להגבלות בקשר שבין הורה וילדיו מתקבלות בבית המשפט, שופטים נעזרים בהמלצות של מומחים מתחום בריאות הנפש לצורך קביעתן של ההחלטות הללו, וממנים אותם לעריכת אבחון המסוגלות. בנוסף, גם רשויות הרווחה מפנים לעריכת אבחוני מסוגלות, לצורך גיבוש של המלצות שלהם בנוגע להגבלות אפשריות ופיקוח בקשר בין הורה וילד, אשר מתדיינות בבית המשפט. גם אנשים פרטיים יכולים לפנות לגורמי מקצוע אשר אמונים על עריכת אבחוני המסוגלות, ולערוך אבחון עבורם.
מהו תפקוד הורי "בעייתי", אשר מצריך בדיקת מסוגלות?
הזכות להורות היא כאמור טבעית, ובמרבית מהחברות האנושיות קיימת הנחה שכל אדם, אשר הופך להורה, מפגין עם הזמן יכולות תקינות ומניחות את הדעת בנוגע לטיפול בילדיו. יחד עם זאת, במקרים בהם קיימת התרשמות שתפקוד של הורה אינו מספק ביחס לצרכים של ילדיו, ניתן לערוך אבחון לבחינת מסוגלותו. תפקוד הורי בלתי מספק יכול להיגזר ממצב נפשי מורכב של ההורה, או מהתרשמות שמסיבות שונות הוא אינו פנוי, מסוגל או מעוניין לענות לצרכים של ילדיו. גם סוגיות אשר קשורות לניכור הורי נבחנות בהקשר של מסוגלות הורית. במקרי קצה התרשמות מתפקוד הורי לקוי עולה כאשר יש חשש שהורה מסכן את ילדיו ופוגע בילדיו באופן מכוון, בדרך אלימה או באופן מיני. יש לשים לב שמסוגלותו של הורה לא נבחנת רק כשלעצמה, אלא גם ביחס לצרכים הספציפיים של ילדיו, וביחס לנסיבות חיים מצביות.
מי עורך אבחוני מסוגלות הורית, מה האבחון כולל, ומהי העלות שלו?
אבחון מסוגלות הורית הוא על פי רוב רחב היקף, ונערך על ידי פסיכולוג קליני, בעל חמש שנות ניסיון לפחות בעריכת אבחונים כמומחה. האבחון כולל לרוב אבחון דיאגנוסטי להורה, אשר כולל כשלעצמו סדרה של מבחנים אשר בוחנים באופן מעמיק את האישיות, תמונת המצב הרגשית, והאינטליגנציה. חלק נוסף באבחון המסוגלות הוא בחינה של אינטראקציה בין ההורה וילדיו, אשר במהלכה ההורה נצפה כאשר הוא מקיים מפגש פעיל עם ילדיו. לעיתים קרובות, על מנת להעריך את צרכי הילדים במשפחה של ההורה, נערך גם להם אבחון דיאגנוסטי. בנוסף, לעיתים, סביב סוגיות פסיכיאטריות, סוגיות הקשורות בסיכון, התמכרויות או ניכור הורי, האבחון כולל גם הערכות מאנשי מקצוע נוספים כגון פסיכיאטרים מומחים, עובדים סוציאליים וקרימינולוגים. עריכת אבחון המסוגלות כוללת גם קריאה של חומרי רקע, כגון תסקירים משפטיים, חומרי רקע סוציאליים ואבחונים קודמים, ושיחות עם אנשי מקצוע הקשורים במקרה. בחלקו האחרון של האבחון נמצא סיכום, ודיון אינטגרטיבי ביחס לממצאים אשר עלו בו. חותם את האבחון פרק ההמלצות. פרק זה יכול לכלול המלצות בנוגע לאחריות הורית וזמני שהות, הגבלות ופיקוח של הקשר ההורי, והמלצות בנוגע לטיפול.


שאלות נוספות?


  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.