חטיבה לאבחונים משפטיים - אפיקים - מכון לאבחונים פסיכולוגיים

חטיבה לאבחונים משפטיים


במכון אפיקים חטיבה נרחבת בתחום האבחון והטיפול בענייני משפחה. החטיבה כוללת אנשי מקצוע מסקטורים שונים, מומחים בתחומם, והאבחונים נערכים תוך כדי קיום של קשר עם בתי המשפט ואנשי המקצוע אשר קשורים בכל מקרה. המכון נמצא ברשימת המומחים לענייני משפחה של בתי המשפט ויחידות הסיוע. 

בחטיבה נערכות בין היתר הערכות בתחומים הבאים:


אבחוני מסוגלות הורית:
אבחוני מסוגלות הורית הינם אבחונים רחבי היקף, אשר נערכים במקרים אשר בהם עולות שאלות בנוגע ליכולות של הורה לתפקד באופן סביר ומספק ביחס לצרכים של ילדיו.

מכיוון שהזכות להורות היא טבעית ועל פי רוב איננה מוגבלת, החלטות בנוגע להגבלות בקשר שבין הורה וילדיו מתקבלות בבית המשפט.

אבחוני מסוגלות הורית הינם "אבחוני הדגל" של מכון אפיקים.

בעריכתם של אבחוני המסוגלות באפיקים משתתפים פסיכולוגים מומחים ואנשי מקצוע נוספים, אשר עובדים בשיתוף פעולה, במקצועיות וברגישות, על מנת לסייע לגורמים המפנים להכריע בסוגיות המורכבות הנגזרות מבחינת מסוגלותם של הורים.
רוחב היריעה של אבחוני המסוגלות כולל מספר אבחונים שונים, כמו אבחונים דיאגנוסטיים, אבחוני אינטראקציה ומבדקים נוספים. לצורך עריכת האבחונים הללו נעשה שימוש בכלי אבחון עכשוויים ומתוקפים מחקרית. לצדם של כלי האבחון הללו, נעשה שימוש גם במבדקים פסיכולוגים מסורתיים, אשר השימוש בהם מצריך ידע וניסיון קליני.

הערכות מסוכנות:
הערכות מסוכנות עוסקות בהערכה בנוגע לסיכויים של אדם לבצע מעשה אלים- כלפי עצמו או כלפי סובביו. מדובר בהערכות רגישות, שכן יכולות להיגזר מהן המלצות בנוגע להגבלה ולפיקוח ביחס להתנהלות האישית של האדם הנבחן, ושל קשריו עם בני משפחתו ועם ילדיו. 
הערכות מסוכנות מתבצעות באפיקים על ידי פסיכולוגים קליניים מומחים ובעלי ניסיון. הערכות המסוכנות מבוססות על שימוש בכלי מבדק דיאגנוסטיים מעמיקים, אשר מעריכים יכולות בתחום הקוגיניטיביים, בוחן המציאות והשיפוט, מגנונני ויסות ובקרה, והיבטים רגשיים ואישיותיים נוספים. בנוסף לכלים הללו, הערכות מסוכנות מתייחסות להיבטים סביבתיים בחייו של הנבדק, אשר משפיעים על המסוכנות. בהתאם לצורך, משולבות לעיתים בהערכות מסוכנות גם חוות דעת של קרימינולוגים קליניים ושל פסיכיאטרים, אשר מעריכים מסוכנות על בסיס הידע המקצועי שברשותם.

המלצות לזמני שהות:

לעיתים, במצבים מורכבים, עולה צורך להכריע בנוגע לחלוקת זמני שהות של הורים עם ילדיהם. מצבים מורכבים שכאלו יכולים לנבוע ממעברים במקומות מגורים של הורים פרודים, או נסיבות ייחודיות אחרות במשפחה.
בנסיבות המורכבות הללו, על בסיס של ידע תיאורטי וניסיון קליני עשיר, אנו מציעים באפיקים מתן המלצות לחלוקה בזמני שהות והמלצות להתערבויות נדרשות נוספות.
ההמלצות מתבססות על ראיונות קלינים, קשר הדוק עם גורמי המקצוע המעורבים, וביצוע של אבחונים אשר מתאימים למקרה, כגון אבחונים פסיכודיאגנוסטיים, אבחוני מסוגלות הורית, מסוכנות ועוד.

קשר פעיל עם בתי המשפט וסיוע בהכרעות ביניים:
בשל רוחב היריעה של אבחונים הקשורים במסוגלות הורית ובסוגיות נוספות בתחום המשפחה, הגשת הממצאים הגשת הממצאים לוקחת זמן מה. בזמן הזה, על פי רוב, הקטינים ומשפחותיהם נמצאים במצב ביניים של חוסר נחת, כאשר הם ממתינים להכרעות.

בשל כך, אנחנו באפיקים נערכים לקדם את תהליכי האבחון באופן ענייני ומהיר ככל הניתן.

בנוסף, במקביל לזמן עריכת האבחון, נערך על פי רוב תהליך משפטי, אשר בו לעיתים נדרשות להתקבל הכרעות גם בטרם הוגשה חוות הדעת הסופית. בשל כך, אנחנו באפיקים דוגלים בקיומו של קשר פעיל עם בתי המשפט, וככל שניתן - במתן סיוע והגשת המלצות בהכרעות אשר אינן ניתנות לדחייה.
לבירורים בנוגע לאבחונים ולהערכות נוספות - פנו אלינו


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.